Z každej strany počúvame: „Jedzte zdravo!“ A preto sa pýtate : „Čo je to vlastne tá zdravá strava – výživa?“ My Vám to povieme!

Spicy salad of arugula and cherry tomatoes with parmesan sauce

Z každej strany počúvame: „Jedzte zdravo!“ „Dajte svojmu telu výživu!“ „Zdravá strava je základom zdravia!“ Už to človeku začína liezť až na nervy a rovno sa na to vykašle, v opačnom prípade sa rozhodne, že tú zdravú stravu, resp. zdravú výživu vyskúša. A tu sa zrazu zháči, pretože sa sám seba opýta: „Čo  je to vlastne tá zdravá strava – výživa?“ „Mám jesť mrkvu alebo klíčky, alebo si kúpiť vitamínové tabletky?“ Tí z Vás, ktorí chcú zmeniť svoj jedálniček na zdravší, často narazia na to, že nevedia ako? Nezúfajte, postupne Vám s tým pomôžeme.

Čo je to vlastne tá výživa – zdravá strava?

Je to taká strava, ktorá dodá Vášmu telu, všetko čo potrebuje v primeranom množstve (vitamíny, minerály, enzýmy, bielkoviny, sacharidy ale aj tuky), bez zbytočných záťaží ako sú hormóny, emulgátory, konzervačné látky, umelé farbivá a pod.

Výživa, zdravá strava 

“Nie sú to náhodou len reči, že sa potrebujem zdravo stravovať? Ak nie, tak mi ukážte ten zdravý jedálniček, ktorý mi pomôže!!!” Bohužiaľ neexistuje jeden presný jedálniček, ktorý by každému zabezpečil zdravú výživu, akú potrebuje, pretože každý sme iný – vek, pohlavie, zdravie ale na pochopenie toho, či tú zdravú výživu vôbec potrebujete, resp. aký môže mať pre Vás význam, si ukážeme dva príklady.

Ako mi pomôže škrečok ku zdravej výžive ?

Odpoveď je jednoduchá – po nutričnej stránke nijako, ale môže Vás inšpirovať. Ak svojmu dieťaťu kúpite škrečka, tak ako sa k nemu správate, aspoň teda na začiatku? To môže byť pre Vás dostatočnou inšpiráciou pre pochopenie zdravej stravy, výživy, resp. zdravého životného štýlu.

Kúpite škrečka, kúpite mu pekný domček, na spodok mu dáte piliny, ktoré pravidelne čistíte. Kupujete mu mrkvičku, šalátik, dávate piť čistú vodu – len aby bol zdravý a darilo sa mu. A samozrejme, že mu kúpite koleso, v ktorom môže behať, aby predsa nepribral a bol v kondícii. Sem tam ho zoberiete von, aby bol na čerstvom vzduchu, atď. Jednoducho robíte všetko pre jeho zdravý životný štýl – zdravá výživa, pohyb, prevencia.

Správajte sa k sebe ako k tomu škrečkovi a rýchlo zistíte, čo je zdravá strava, resp. zdravý životný štýl – Jedzte veľa ovocia, zeleniny, chudé mäso, jedzte pravidelne a v menších dávkach, pite čistú vodu, hýbte sa a vidíte nebolo ani také ťažké pochopiť, o čo ide!

Ste skôr technický typ, pomôže Vám auto

Každé jedlo je vlastne palivo pre naše telo. Pokiaľ telu dodávame kvalitné palivo, bude nám slúžiť nielen dlhšie ale aj kvalitnejšie. Je to podobné ako s autom. Nedáte mu benzín –nepôjde (nenajete sa nebudete vládať), nemeníte olej, vodu, nekontrolujete ho – auto sa postupne, ale isto začne kaziť nejete dostatok vitamínov, vlákniny-  postupne sa  to začne na zdraví negatívne prejavovať, dáte namiesto nafty benzín – auto je v háji jete vyslovene nezdravo – idete koncu naproti.

Zdravá výživa  – strava Vám pomáha lepšie sa cítiť a vyzerať. Pomáha Vám byť zdravší, nielen po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. To Vám prináša viac pocitov šťastia, sebavedomia,  pevnejšie zdravie, jednoducho povedané krajší a dlhší život.

You Might Also Like