Nie ste fanúšikom „suchozemských“ športov ale predsa chcete so sebou niečo robiť? Toto cvičenie milujú asi všetci!

Nie ste fanúšikom „suchozemských“ športov ale predsa chcete so sebou niečo robiť? Prekáža Vám nadmerné potenie, ktorému sa pri všetkých ostatných športoch nevyhnete? Tento šport pre Vás môže byť ako ušitý. Žiadne potenie, je vhodný pre každú vekovú skupinu, žiadne zaťaženie kĺbov, podporuje tvorbu svalovej hmoty a viete aj schudnúť.

Plávanie je „vodný“ šport, ktorý Vám posilní komplexne celé telo.Pri plávaní zapájate skoro všetky svaly tela, spaľujete energiu, podporujete imunitný systém a ešte tu je mnoho pozitív, ktoré by ste mali zvážiť. Plávanie môžete vykonávať skoro v každom meste, plavárne či kúpaliská s plaveckými bazénmi sa nachádzajú skoro v každom meste. Ak ste aj otužilí, tak môžete plávať v riekach alebo jazerách, ale pritom si dajte veľký pozor na hĺbku vody, uvážte svoju výdrž a skúsenosti a najlepšie by bolo, keby ste neboli pri takejto aktivite sami.

Plávaním za 1 hodinu spálite od 350 do 450 kcal

Plavecké štýly:

Prsia

Druh plávania Prsia patrí medzi najpopulárnejšie a najrozšírenejšie druhy plávania. Často je označovaný aj ako rekreačný a oddychový štyl vďaka tomu, že je v podstate najpomalší. Je teda vhodný pre rekreačných plavcov, ktorý si chcú oddýchnuť a relaxovať plávaním. Taktiež je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorý sa len učia alebo zdokonaľujú v plávaní s tým, štýl Prsia sa dá plávať aj bez toho aby ste sa ponárali pod hladinu. Už názov naznačuje, že základná poloha plavca je na prsiach s tým, že pohyby nôh a rúk musia byť vykonávané naraz a synchrónne. Nohy pri pohybe krčíme v bedrovom a kolennom kĺbe a to isté aj pri rukách ktorých pohyb pripomína tvar srdca.

 

Znak

Plavecký spôsob Znak patrí medzi menej populárne štýly plávania, i keď je považovaný za najzdravšiu plaveckú techniku na chrbát. Tento štýl sa pláva v podstate dozadu. V základnej polohe je telo vo vodorovnej polohe na hladine s tým, že hlava je mierne pod hladinou a pohlaď smeruje nahor, boky a ramená sú na hladine a nohy mierne pod hladinou. Nohy vykonávajú striedavý pohyb zhora nadol. Tento pohyb má okrem iného aj stabilizačnú funkciu a pomáha k udržaniu sa na hladine. Ruky sú vystreté a vytvárajú tvar kruhu pri zábere. Najväčšiu hnaciu silu vytvárajú nohy.

 

Kraul

Pri Kraule nohy vykonávajú striedavý pohyb smerom hore a dole. Pohyb nadol sa taktiež nazýva aj kraulový kop. Noha sa mierne pokrčí v kolene a začne pohyb smerom dole. Tento pohyb je spočiatku pomalý ale postupne sa zrýchľuje čo má vplyv na rýchlosť plávania. Pohyb sa dokončí vystretou nohou.  Pri tomto štýle sa využíva striedavá práca rúk, ktoré sú hlavnou hnacou silou. Počas záberu rúk dochádza aj k vytáčaniu trupu, ktorý napomáha pre efektívnejší záber.

 

Motýlik

Plavecký štýl motýlik je pomerne zložitejší no po zvládnutí techniky to nebude pre Vás problém. Základná poloha je na prsiach a vykonávamé vlynitý pohyb s tým, že nohy vykonávajú súčasne pohyb. Ruky pacujú taktiež súčasne a sú hlavné pri pohybu. Lakte smerujú od tela. Na jeden záber rukami pripadá dva kopy nôh. Doporučujeme si pozrieť inštruktážne video!

 

Začnite plávať – vplyv na zdravie

  • Účinne posilníte imunitný systém – pravidelným plávaním v bazéne posilňujete svoj imunitný systém vďaka vode, ktorá nemá práve 40°C a práve studenšia voda otužuje a osviežuje telo a Vy s veľkou pravdepodobnosťou nebudete počas zimy chorý
  • Nemáte žiadne zaťaženie kĺbov – voda nadľahčuje a preto je plávanie vhodné aj pre obéznych, ľudí s nadváhou, či problémami alebo bolesťami s kĺbmi
  • Pomôžete si so spaľovaním podkožného tuku – plávanie je cielená aktivita, ktorá pomáha s chudnutím. Výdaj energie pri plávaní je dostatočný na to, aby ste pri vhodne zvolenej strave dokázali úspešne schudnúť. Ale plávanie musí byť pravidelné.
  • Znížite riziko kardiovaskulárnych ochorení – pri plávaní dochádza ku páleniu vnútorného tuku, teda aj ku zníženiu vysokého cholesterolu, dochádza aj ku úprave krvného tlaku a srdce bude posilnené pravidelným cvičením a správnym dýchaním
  • Nebudete sa tak potiť – výhodou plávania je, že sa pri ňom tak nezapotíte ako pri iných cvičeniach. V studenšej vode dochádza ku ochladzovaniu tela a toto ochladzovanie aj otužuje organizmus
  • Zvýšite svoju vytrvalosť (kondíciu) – vďaka pravidelnému plávaniu utužujete srdce, cievy a hlavne pľúca. Pravidelné dýchanie zvyšuje kapacitu pľúc – čo to znamená? Že keď pôjdete niekam pešo, tak už nebudete lapať po dychu po prvých metroch. Kondícia bude stúpať s pravidelnosťou a zvyšovaním intenzity plávania.

Načo dávať pozor pri plávaní?

  • Ak nie ste zvyknutý na vodu v bazéne, ktorá môže byť studenšia, tak sa ovlažujte postupne
  • Správne dýchanie pri plávaní
  • Správna technika plávania

Dýchanie

Pri plávaní je správne dýchanie obzvlášť dôležité. Ak dýchame nesprávne často to vedie po krátkom čase k prerušeniu plávania, keďže nám v podstate dôjde vzduch. Ak chceme plávať dlhšie trasy je právne dýchanie nutnosťou.

You Might Also Like