Začínate chudnúť a bojíte sa zlyhania? Tu je 8 hlavných chýb, ktorým sa pokúste vyhnúť!

1. Už žiadne jedlo po piatej

Toto odporúčanie sa medzi ľuďmi drží veľmi úporne, a pritom je nezmyselné a väčšine z vás môže skôr uškodiť. Iste, ak niekto počas dňa jedáva primerane a po piatej hodine prestane úplne, výrazne zníži svoj denný energetický príjem a zrejme naozaj bude chudnúť. Ale táto cesta vedie k spomaleniu metabolizmu. Mohlo by sa totiž stať, že potom sa už nebudete môcť poriadne najesť nikdy bez toho, aby ste pribrali.

2. Kto chudne, musí hladovať

Predstavujete si chudnutie ako nesmierne utrpenie, počas ktorého budete prekonávať záchvaty hladu? Našťastie sa mýlite. Keď začnete jesť menej ako doteraz, síce občas ľahký hlad pocítite, ale rozhodne by ste nemali cítiť vlčí hlad, či od hladu dokonca omdlievať. Pomôže vám, keď si denný príjem jedla rozdelíte do piatich až šiestich menších porcií. Ak vám to nevyhovuje, stačia tri, ale rozhodne je pravidelné jedlo nutnosťou.

3. Schudnem osem kíl za tri týždne

Pamätajte si dve dôležité veci: nikdy by ste nemali zhadzovať rýchlejšie ako pol kila až kilo týždenne a chudnutie by malo tiež trvať tak dlho, ako vám trvalo hmotnosť nabrať. Inými slovami, ak ste za minulý rok získali na váhe desať kíl, neplánujte si, že ich zhodíte počas januára. Lepšie je rozvrhnúť si zhadzovanie nadbytočných kíl na tri mesiace, bude to jednoduchšie a zároveň tým, že nebudete trápiť telo hladom, stúpne šanca na udržanie si nižšej váhy.

4. Prehnané očakávania

Už aj tak sa na seba kvôli kilám navyše hneváte, a preto si dávate ešte vyššie ciele? Okrem prísnej diéty si napríklad plánujete, že budete chodiť trikrát týždenne cvičiť? Ťažko to ale zvládnete, keď ste doteraz necvičili ani raz. Namiesto toho to po štrnástich týždňoch s pocitom rozčarovania vzdáte úplne.

5. Zakazovanie niektorých jedál

Vety typu: Už nikdy ani kúsok čokolády alebo paštéty, by z vašich úst nemali zaznieť vôbec. Rozhodne platí, že spomínané potraviny, ale aj veľa ďalších, skutočne nie sú práve diétne, avšak čím viac si podobných zákazov dáte, tým skôr hrozí, že ich porušíte. Tieto nevhodné jedlá si občas pokojne dajte, o to viac si ich však vychutnajte.

6. Tešíte sa na skončenie diéty

Neberte chudnutie ako dočasné utrpenie, ktoré jedného dňa skončí a vy budete opäť môcť jesť a piť bez akéhokoľvek obmedzenia. Vaším cieľom by mala byť trvalá zmena životného štýlu, aby ste si udržali správnu váhu.

7. Chudnutie bez podpory

Možno sa snažíte chudnúť tajne, pretože sa za svoju nadváhu alebo obezitu hanbíte a možno to nechcete nikomu hovoriť, pretože sami nie ste si istí, či to vydržíte. Ale takým utajovaním svojmu snaženiu nepomôžete. S podporou okolia by vám to išlo určite lepšie. Keď to nebude nikto vedieť, ťažko vám na návšteve ponúknu diétnejšie jedlo. Taktiež by bolo rovnako ťažké dávať si s kolegami v reštaurácii na obed šalát alebo vysvetľovať partnerovi, prečo zrazu jete menej.

8. Chudnutie iba pomocou diéty

Áno, zhodiť prebytočné kilá tým, že sa zásadne obmedzíte v jedle a nič ďalšie pre to neurobíte, je možné. Ale až tak dobrý nápad to vlastne úplne nie je. Jednak, aby mala takáto diéta efekt, musela by byť oveľa prísnejšia, navyše vďaka pohybu môžete meniť pomer tukových zásob a svalov v tele, a presne to vaše telo potrebuje, svaly totiž aj v pokoji spaľujú viac energie než tukové bunky.

You Might Also Like