Úhlavný nepriateľ pre ľudí s nadváhou je telesný tuk. Aké je teda optimálne množstvo telesného tuku?

Úhlavný nepriateľ pre ľudí s nadváhou je telesný tuk. Na internete nájdete množstvo rád ako sa ho čo najlepšie zbaviť. Platia tu ale isté zásady, keďže v tele človeka plní veľmi významné úlohy. Aké je teda optimálne množstvo telesného tuku?

Telesný tuk je pre telo dôležitý

Telesný tuk je v primeranom množstve pre organizmus nevyhnutný. Z hodín biológie si možno ešte pamätáte, že každá bunka nášho tela obsahuje určité množstvo telesného tuku. Je dôležitý pre správny rast i vývoj detí.

Vedeli ste o tom, že tukové častice tvoria bunkové membrány a mozog obsahuje až 68 % tuku?! Tuk v tele plní viacero životne dôležitých úloh – je zásobárňou energie, pomáha vstrebávať vitamíny (A, D, K, E) a zahrieva telo. Nachádza sa aj v hormónoch a v neposlednom rade chráni orgány.

Tukové tkanivá vás držia pri živote aj počas období bez jedla, kedy hladujete a neprijímate potravu = novú energiu. Bez telesného tuku by okamžite došlo k odbúravaniu svalov a bielkovín. Aj nechty, koža a vlasy by boli bez neho stratené – viac by sa lámali poprípade štiepili.

Kde je telesný tuk nevyhnutný?

Začnime pri malých batoľatách, ktoré majú tuk v tváričke kvôli tomu, aby mohli dokonale sať mlieko od matky. Predčasne narodené deti môžu mať so satím oveľa väčšie problémy, keďže telesný tuk v ich líčkach chýba.

Nebyť tuku v nervových tkanivách by sme zasa nemohli rozprávať a myslieť. Dôležitý je ak tuk v oblasti obličiek. Obličky sa nachádzajú v zadnej časti brušnej dutiny, ktorá je blízko povrchu. Telesný tuk ich preto chráni pred chladom a zároveň silnejšími otrasmi.

Nemenej dôležitá je aj tzv. hnedé tukové tkanivo, ktoré má termoregulačné vlastnosti. Pomáha udržiavať stálu teplotu a okrem toho je zdrojom dobrého cholesterolu HDL. Samozrejme tuk nemôže chýbať ani v dámskych prsných žľazách.

Poznať podiel telesného tuku sa oplatí

Na základe pár príkladov vám je teda jasné, že bez tuku sa nezaobídete. Nemalo by ho byť veľa, no zároveň ani málo. Nedostatočné množstvo telesného rovnako ako nadbytočné % z celkovej hmotnosti môže vyústiť vo vážne zdravotné problémy.

Nadbytočné množstvo tuku spôsobuje kardiovaskulárne choroby, poruchy obehového systému a ďalšie ochorenia súvisiace s obezitou. Prvé príznaky sa najčastejšie začínajú objavovať, keď podiel tuku tvorí 25 % u mužov a viac ako 32 % u žien. Poznať svoj metabolický vek a telesný tuk je preto veľmi dôležité.

Kde vám telesný tuk škodí?

Veľmi rizikovou situáciou je nahromadenie veľkého množstva tuku v oblasti srdca. Tuk vo veľkej miere obmedzuje prirodzenú činnosť srdca – zmršťovanie a následné rozťahovanie.

Hneď potom sú na rade cievy, kde dochádza k vzniku zlého cholesterolu LDL. Cievy strácajú pružnosť, čo má za následok vysoký krvný tlak. Nadmerné množstvo telesného tuku ohrozuje najmä vaše srdce a cievy. Nadmerné množstvo tuku by sa určite nemalo nachádzať v črevách. Na tomto mieste má za následok zhoršenú funkciu čriev a závažnejšie ochorenia.

Ideálne množstvo telesného tuku

Tak teda koľko máme toho telesného tuku v tele mať? Neexistuje presná a univerzálna odpoveď, keďže je to veľmi individuálne – závisí od pohlavia i veku. Všetky odborné štúdie uvádzajú veľmi široké rozpätie toho, čo je v rámci normy  a čo už je zdravie ohrozujúce.

Minimálne percento tuku, ktoré je považované za zdravé, je u mužov 5 % a u žien okolo 12 %. Priemerne sa % tuku pohybuje u mužov v intervale od 15 do 18 % a u žien najčastejšie od 22 do 25 %.

Je potrebné si uvedomiť aj to, že s vekom človeka stúpa aj podiel tuku v tele. 25-ročný muž s váhou 70 kilogramov má v sebe približne 12 kg tuku, sedemdesiatročný dôchodca s totožnou váhou môže mať až o 8 kilogramov viac.

Ste športovec alebo pravidelne cvičíte?

Ak áno, tak je veľmi pravdepodobné, že vo vašom prípade bude percento telesného tuku nižšie. Väčšina športovcov do tohto rozpätia nemusí zapadať.

Dôvod prečo je v ich tele menšie percentuálne zastúpenie telesného tuku nižšie spočíva v tom, že ich organizmus má podstatne vyšší podiel svalovej hmoty.

Každé telo je jedinečné

Ľudské telo sa skladá z viacerých stavebných kameňov – voda, tuky, cukry, bielkoviny či minerálne látky. U každého človeka je pomer “stavebného materiálu” iný a všetci každý sme unikát.

Uvedomte si preto, že nemusíte zapadať do tabuľky, no zároveň nemôžete podceňovať riziká, ktoré nadmerné množstvo tuku prináša. Diéty na chudnutie vám síce hmotnosť pomôžu znížiť, no redukcia tuku v tele trvá podstatne dlhšie.

Ak to s chudnutím myslíte vážne, tak upravte svoj jedálniček. Mal by určite obsahovať napríklad potraviny s vysokým obsahom bielkovín a zároveň čo najmenej potravín s vysokým obsahom tuku.

You Might Also Like