Pokiaľ si dobre vyberiete aj smoothies Vám môžu pomôcť schudnúť. Len si musíte vedieť správne vybrať!

Pozor na mliečne koktaily

V takom prípade už vlastne o smoothie nejde, pretože takýto nápoj má obsahovať práve len ovocie či zeleninu, prípadne ich kombináciu. Pridať sa môžu semienka alebo oriešky, ktoré sa tiež rozmixujú. Synonymom pre slovo smoothie je fresh juice, hoci pod týmto označením sa u nás často predáva čerstvo vytlačená ovocná šťava, v tunajších krajoch väčšinou pomarančová.

Smoothie je správna cesta, ktorou sa vydať pri snahe znížiť energetický príjem, ale zároveň zabrániť pocitu hladu. Vďaka vysokému množstvo vlákniny vás smoothie zasýti, ale pritom nezaťaží a vy sa nebudete cítiť unavení. Pri chudnutí uprednostňujte zeleninové smoothie pred ovocnými. Ovocné sa kvôli veľkému množstvo cukru do redukčného jedálnička príliš nehodia. Smoothie nápoje vždy rieďte čistou neperlivou vodou.

 

Pridaním bielkovín nič nepokazíte

Pokiaľ chcete piť smoothie kvôli zdraviu a chudnutiu, dávajte si len také, ktoré si toto označenie skutočne zaslúžia. Počítajte s tým, že vám nemusia zachutiť na prvý pokus, zvlášť tie zeleninové, sú málo sladké a chuťou pripomínajú skôr šaláty ako nápoj. Aby vám chutili, môžete si ich osoliť, okoreniť či pridať trochu olivového oleja. Skúsiť môžete aj menej obvyklé oleje – napríklad pestrecový, ktorý napomáha k detoxikácii pečene.

Kedy ich vlastne piť?

Niektoré známe celebrity smoothie považujú za ideálny začiatok dňa, vhodnejšie ale budú ako náhrada desiaty. Na druhej strane, určite nemôžu nahradiť plnohodnotné jedlo, pretože ozajstné smoothie väčšinou neobsahuje žiadne bielkoviny. To sa dá zmeniť, ak do nich pridáte mlieko, kefír alebo jogurt s maximálne tromi percentami tuku. Síce už to nie je čistokrvné smoothie, ale diétny nápoj zostáva. Zdrojom bielkovín sú aj spomínané semienka či oriešky, prípadne je možné pridať bielkoviny v prášku.

Najlepšie sú domáce

Ideálne je, keď si ich budete pripravovať doma, pretože ak ich chcete piť často, nebola by to lacná záležitosť. Recepty bez problémov nájdete na webe. Navyše skombinovať sa dá prakticky čokoľvek – napríklad listový špenát, bylinky a šalátová uhorka.

Smoothie môžete pripraviť aj tyčovým mixérom, čo však nie je veľmi praktické, pretože bežné modely musíte držať zapnuté po celý čas mixovania a nápoj môže pri príprave dosť striekať. Preto je lepšie investovať do prístroja zvaného smoothie makier alebo smoothie mixér. Čím väčší výkon, tým lepšie.

Výhodou je, že smoothie mixéry sa predávajú rovno s nádobami, v ktorých sa smoothie mixuje. Potom ich stačí uzavrieť a nápoj si môžete vziať kamkoľvek so sebou.

You Might Also Like