Počuli ste už o úžasnom cvičení Burpees? Zapojíte celé telo a k tomu Vaše kilogramy pôjdu „preč“ neskutočne ľahko.

Existujú tisícky cvičení, ktoré vám rozprúdia krv v žilách a zapracujú na vašich svaloch, avšak jeden pohyb prevyšuje tie ostatné. A ten je pre niektorých jedným z najobávanejších cvikov.

Burpee

Vyzerá celkom jednoducho, začínate v stoji, potom spravíte drep, rukami sa chytíte podlahy a nohami odskočíte dozadu do pozície vzporu. Spravíte kľuk, potom skočíte naspäť a hore do pôvodnej pozície a opakujete. V teórií to znie dobre, ale pri týchto cvikoch sa zapotíte – čo je presne to, čo chceme.

Malá štúdia publikovaná v  <em“>Journal of Strength and Conditioning Research na 11 mierne trénovaných mužoch a ženách si dala za cieľ porovnať vysoko intenzívnu kalisteniku – burpees, so šprintovým intervalovým kardio programom, vykonávaným na stacionárnom bicykli.
Cvičenia pozostávali zo špecifickej 30 sekundovej aktivity na úrovni maximálnej intenzity s následným 4 minútovým odpočinkom zopakovaným spolu štyrikrát.
To, čo výskumníci zistili bolo, že obe cvičenia viedli k podobnej V0<sub“>2 max (maximálnej spotrebe kyslíka) a srdcovému tepu. Takže dávať toľko burpees, koľko dokážete za 30 sekúnd spraviť (cieľ pre +8) poskytuje podobné kardiovaskulárne výhody, ako iné „tradičné” kardio cvičenia. Rozdiel je v tom, že: burpees sa tiež počítajú ako silové cvičenie tým, že zapoja svaly hornej a dolnej časti tela a brušné svaly.

Návod na cvičenie

Prekvapilo vás to? Takí sme, čo je dôvod, prečo by sme určite mali zapojiť viac týchto total-body cvikov do našich denných „schôdzok s potom“. Ako ďalšiu výzvu, vyskúšajte tieto variácie burpees:

  1. Z drepu odskočte do pozície vzporu, skočte naspäť a vyskočte, ako najvyššie dokážete, pričom ruky tiež zdvihnete dohora.
  2. Odskočíte do vzporu a spravíte kľuk, skočíte naspäť a vyskočíte hore, ale tak, že pri výskoku kolená zdvihnete čo najvyššie.
  3. Ak vás niečo bolí a nemôžete skákať, keď zídete dole na ruky tak neodskočíte, ale odkročíte dozadu. Keď sa vrátite naspäť, tak znovu nemusíte vyskočiť, ale iba zdvihnete ruky hore.
  4. Burpees do strán. Keď schádzate dole, odskočíte s nohami do boku na jednu stranu. Môžete spraviť kľuk, pritiahnuť vonkajšiu nohu kolenom k ruke, alebo spraviť obe varianty. Vrátite sa naspäť, vyskočíte a odskočíte na opačnú stranu.
  5. Burpees s otočkou, drepom a výskokom. Spravíte burpee bez kľuku, no pri výskoku ťuknete nohami o seba. Zoskočíte do drepu, vyskočíte a otočíte sa o 180° a znovu opakujete.

You Might Also Like