Musíte nahradiť sacharidy naozaj výživnými jedlami ak chcete schudnúť. Ponúkame 13 dôvodov prečo sa Vám nedarí schudnúť.

1. Zbavujete sa tuku, len si to neuvedomujete

Zhadzovanie kíl nie je lineárny proces. Ak sa vážite každý deň, potom sa pripravte na dni, kedy váha ide dole, ostatné dni, kedy zasa mierne stúpne. Neznamená to, že strava nie je nastavená dobre, ak z dlhodobého hladiska ide váha smerom nadol. Mnoho ľudí stratí veľa na váhe v prvom týždni, ale je to väčšinou hmotnosť vody. Váhový úbytok sa po tejto počiatočnej fáze výrazne spomalí.

Samozrejme, strata kíl nie je rovnaká ako stratu tuku. Je možné, najmä ak teraz cvičíte s váhami, budujete si svalovú hmotu a zároveň strácate tuk. Aby ste sa uistili, že naozaj chudnete, použite niečo iné, než len váhu. Krajčírskym metrom si zmerajte obvod pásu a nechajte si tiež zmerať každý mesiac podiel telesného tuku. Tiež si robte fotky. Pozrite sa, ako vám sedí staré oblečenie. Ak si potrebujete zakúpiť menšie veľkosti, pretože to staré je vám voľné, potom strácate tuk, bezohľadu na to, čo hovorí ručička váhy.

2. Neznížili ste príjem sacharidov dostatočne

Niektorí ľudia sú na sacharidy viac citlivejší ako iní. Ak jete málo sacharidov a vaša váha začala stagnovať, budete musieť eliminovať ešte viac sacharidov. V tomto prípade, ísť pod 50 g sacharidov za deň. Keď jete do 50 gramov za deň, potom budete musieť z jedálnička vyradiť väčšinu ovocia. Ak nezafunguje 50 gramov denne, dočasne znížte príjem na 20 gramov denne. To znamená, že jete veľa bielkovín, zdravých tukov a listovú zeleninu. Ak to nebude fungovať buď ísť pod 20 gramov dočasne môžu pracovať … jesť len bielkoviny, zdravé tuky a listová zelenina. Pre sledovanie príjmu sacharidov si môžete zapisovať jedlo do online zoznamu, kde si vytvoríte dobrý prehľad o príjme živín.

3. Často sa stresujete

Bohužiaľ, to nie je dosť vždy len o jedení zdravo a cvičení. Musíme sa uistiť, že naše telá fungujú optimálne a že naše hormonálne prostredie je priaznivé. Ak ste neustále pod stresom, telo reaguje zvýšením hladiny stresových hormónov ako je kortizol. Mať chronicky zvýšenú hladinu kortizolu môže ovplyvniť pocit hladu a chuť na nezdravé potraviny Skúste meditáciu a hlboké dýchacie cvičenia, ktoré dostanú vašu myseľ do pohody a zbavia stresu. Minimalizujte tiež rozptýlenia ako sociálne siete a namiesto toho čítajte viac kníh.

4. Nejete poriadne jedlo

Nízkosacharidová diéta je o viac ako len zníženie príjmu sacharidov. Sacharidy budete musieť nahradiť poriadnym, nutrične bohatým jedlom. Zbavte sa všetkého spracovaného, čo nie je zdravé. Jedzte mäso, ryby, vajíčka, zeleninu a zdravé tuky. Tiež maškrty ako paleo sušienky a brownies môže spôsobiť problémy, aj keď sú vyrobené zo zdravých ingrediencií. Mali by ste ich jesť skôr príležitostne, nie každý deň. Čo je dôležité je jesť dosť tukov. Ak sa pokúsite znížiť príjem sacharidov aj tukov, budete pociťovať vlčí hlad a cítiť sa mizerne.

Konzumácia stravy len s obsahom bielkovín je veľmi zlý nápad. Minimum sacharidov, s vysokým príjmom tukov a stredných množstvom bielkovín je spôsob, ako sa dostať do ketózy, čo je optimálne hormonálne prostredie na spaľovanie telesného tuku.

5. Jete priveľa orechov

Orechy sú dobrá potravina, o tom nie je pochýb. Napriek tomu majú tiež veľmi vysoký obsaho tuku, mandlemajú napríklad asi 70% kalórií pochádzajúcich z tukov. Avšak, aj s orechmi sa to dá prehnať. Ich chrumkavosť a vysoká hustota energie umožňuje zjesť veľké množstvo bez toho, aby ste sa cítili plní. Aj keď zjete vrece orechov a stále nie ste spokojní, uvedomte si, že ten sáčok obsahuje viac kalórií ako jedno jedlo. Ak jete orechy ako mašrktu každý deň, potom je pravdepodobné, že ste jednoducho jete príliš veľa kalórií a nechudnete.

6. Nemáte dostatok spánku

Spánok je nesmierne dôležitý pre celkové zdravie a štúdie ukazujú, že nedostatok spánku spôsobuje priberanie na váhe a obezitu. Nedostatok spánku tiež spôsobuje, že sa cítite hladnejší.. To tiež spôsobuje únavu a menej motivovácie k cvičeniu a správnemu stravovaniu. Spánok je jedným z pilierov zdravia. Ak robíte všetko správne, ale stále na dostatok spánku si jednoducho nedávate pozor, potom budete márne očakávať pozitívne výsledky na úbytku hmotnosti.

Tip na zlepšenie spánku:

  • vyhnite sa kofeínu po 14:00
  • spite v úplnej tme
  • vyhnite sa alkoholu a fyzickej aktivite počas posledných pár hodín pred spaním
  • urobte niečo relaxačné pred spaním, napríklad čítanie
  • skúste ísť do postele v rovnakom čase každú noc

7. Jete príliš veľa mliečnych produktov

Ďalšou nízkosacharidovou skupinou potravín, ktoré môžu spôsobiť niektorým ľuďom problémy, sú mliečne produkty. Niektoré mliečne výrobky, napriek nízkemu obsahu sacharidov, majú pomerne vysoký obsah bielkovín. Bielkoviny, podobne ako sacharidy, môžu zvýšiť hladinu inzulínu. Zloženie aminokyselín v bielkovinách z mlieka a mliečnych výrobkov môžu zvýšiť inzulín rovnakým spôsobom ako biely chlieb .

Aj keď sa vám môže zdať, že znášate mliečne výrobky v pohode, ak ich jete často, stúpajúci inzulín môže mať nepriaznivý vplyv na metabolické adaptácie, ktoré musia prebiehať za účelom získania všetkých benefitov, ktoré má nízkosacharidová diéta.

V tomto prípade sa vyhnite mlieku, jedzte menej syrov, jogurtov a smotany. Maslo je v poriadku, pretože obsah bielkovín a laktózy  je v ňom veľmi nízky, a preto nezvyšuje inzulín.

8. Necvičíte správne alebo vôbec

Nemali by ste cvičiť s cieľom spaľovania kalórií. Spálené kalórie pri cvičení sú zvyčajne zanedbateľné množstvo a môžu byť ľahko nabraté späť pri ďalšom jedle. Cvičenie je dôležité ako pre fyzické, tak pre duševné zdravie. V dlhodobom horizonte vám cvičenie pomôže schudnúť tým, že zlepší váš metabolizmus, vybudujete si svalovú hmotu a budete sa cítiť fyzicky lepšie. Dôležité je vykonávať ten správny druh cvičenia. Je nepravdepodobné, že nič než kardio na bežeckom páse prinesie dobré výsledky, práve naopak. Ak to budete preháňať, môže byť dokonca škodlivé.

Zdvíhanie váh – výrazne zlepší hormonálne prostredie a zvýši svalovú hmotu, ktorá pomôže schudnúť v dlhodobom horizonte.

Intervalový tréning – intervaly vysokej intenzity sú vynikajúca forma kardio cvičenia, ktorá zlepšuje metabolizmus a zvyšuje hladinu ľudského rastového hormónu.

Nízka intenzita – buďte aktívni a vykonávajte aj činnosti s nízkou intenzitou, ako napríklad chôdza. Ľudské telo bolo navrhnuté tak, aby sa pohybovalo a nie sedlo v kresle celý deň.

9. Používate príliš veľa sladidiel

Aj keď niektoré sladidlá nemajú žiadne kalórie, môžu mať vplyv na chuť k jedlu. Niektoré štúdie ukazujú, že umelé sladidlá môžu ovplyvňovať na chuť do jedla, a to buď negatívne alebo pozitívne. V niektorých prípadoch spôsobujú, že celkovo zjete viac kalórií  Navyše používanie umelých sladidiel je spojené s prírastkom hmotnosti v dlhodobom horizonte  Je to individuálne, no ak používate veľa sladidiel a nechudnete, potom je na čase ich používanie obmedziť.

10. Máte zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú chudnutie

Určité lieky stimulujú zvýšenie telesnej hmotnosti. Keď sa pozriete na zozname nežiaducich účinkov liekov, ktoré užívate a nájdete “priberanie na váhe”, potom je dobré sa poradiť s lekárom na ich zmene. Možno, že je k dispozícii ďalší liek, ktorý nespôsobí zvýšenie telesnej hmotnosti.

11. Jete neustále

V oblasti zdravia a fitness pretrváva mýtus,  že by sa mali jesť malé porcie jedla častejšie počas dňa. Tento mýtus bol viackrát dôkladne preskúmaný a výsledkom je, že žiadny benefit z takéhoto stravovania nevyplýva.

Pre ľudí je prirodzené jesť menej porcií denne a niekedy ostať dlhšie obdobie bez jedla. Niektorí ľudia držia prerušovaný pôst alebo držia 24-hodinový pôst 1-2 krát týždenne. Stagnácia váhy tak dá poraziť.

12. Porušujete diétu 

Ľudia, ktorí dokážu ovládať chute na “podvádzanie” počas diéty, si môžu z času načas dopriať niečo nezdravé. Horšie je to s tými, ktorých stojí ovládanie sa veľa síl a takého jedlo môže narobiť viac škody ako úžitku. Ak podvádzate často, je jedno či si dáte nezdravé jedlo tu a tam, alebo celé dni nejete nič iné než nezdravé jedlo, potom to môže ľahko zničiť váš pokrok.

13. Konzumujete príliš veľa kalórii

V konečnom dôsledku, na počte kalórii záleží. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú nízkosacharidové diéty tak efektívne je skutočnosť, že znižujú chuť do jedla a konzumáciu množstva kalórii bez toho, aby ste sa o to vedome snažili. Ak nechudnete, no robíte všetko správne, skúste si na chvíľu príjem kalórii počítať a sledovať niekoľko dní. Snažte sa znížiť príjem cca o 500 kalórii za deň.

You Might Also Like