Maslo ghee poznali už aj naše babky. Vyrobte si ho doma aj vy a majte zároveň doma maslo, ktoré môžu aj ľudia s intoleranciou laktózy.

Čo je ghee maslo??

Ghee poznali už naše babičky, lenže miesto tohto „posh“ názvu ho volali prepustené maslo. Odkiaľ sa u nás vzalo? Objavilo sa už v starovekej Indii a aj dnes sa používa hlavne v Ázii a v arabských štátoch. Svoje miesto má nielen v kuchyni, ale aj v tradičnej medicíne a pri náboženských rituáloch. A prečo je teraz okolo neho taký rozruch? Je super pre ľudí s intoleranciou laktózy, má priaznivé účinky na zdravie, použiť ho môžeme aj ako kozmetiku a hlavne super chutí. A čo jeho výroba? Samozrejme, ghee maslo sa dá aj kúpiť, ale predtým, ako zájdete do obchodu, prečítajte si návod na jeho prípravu. Je to úplne jednoduché.

Ako pripraviť?

  • Maslo dajte do hrnca, nechajte ho roztopiť a priveďte ho do varu. Keď začne bublať, znížte teplotu na šporáku, začnite miešať a nechajte budúce ghee len tak spokojne pobublávať.
  • Na povrchu sa začne tvoriť pena (zo zrazených bielkovín) – máte na výber z dvoch možností – buď budete penu zbierať, alebo ju necháte tak a ona sa usadí na dne hrnca a neskôr ju môžete využiť napríklad pri pečení.
  • Približne po 30 minútach sa maslo začína meniť na číru tekutinu, vtedy miešajte pomenej, aby ste prípadnú usadeninu na dne hrnca nezmiešali s oddelený olejom. A keď usadenina začne pripomínať karamel, hrniec odstavte.
  • Obsah hrnca preceďte cez čo najhustejšie sitko. Pre istotu dvakrát, až vtedy ghee maslo dajte do pohára na zaváraniny. A čo ďalej? Po vychladnutí ho môžete dať do chladničky alebo aj do špajze. Ghee nepotrebuje chlad, aby vydržalo.
  • A najdôležitejšia rada – maslo nesmie prudko vrieť, ale len mierne pobublávať.
  • Teraz sa môžete tešiť z jeho chuti, výhod a účinkov. A aké to sú?

9 dôvodov, prečo používať ghee maslo

Je už na vás, či si ghee maslo vyrobíte sami, alebo si ho kúpite, týchto 9 dôvodov vám však prezradí, prečo tento zázrak nesmie chýbať u vás doma.

1. Ocenia ho ľudia s intoleranciou laktózy

Približne 70 % ľudskej populácie trpí intoleranciou na laktózu. A práve pri výrobe ghee masla sa zložky mlieka oddelia a výsledkom je čistý 99-99,5% maslový olej. Takže odteraz si môžete dopriať na raňajky chlieb s maslom a džemom aj keď trpíte intoleranciou laktózy. A zapíjajte ho mandľovým mliekom.

2. Nemusíte kontrolovať záručnú dobu

Trvanlivosť tradičného masla je približne mesiac, ale koľko je to pri ghee? Pokojne to môže byť aj sto rokov. A to ho nemusíte ani skladovať v chladničke.

3. Pomáha flexibilite

Doktor Vasant Lad zistil, že ghee maslo pomáha ľudskému telu s ohybnosťou a pružnosťou. Možno aj toto je dôvod, prečo je také obľúbené medzi jogínmi.

4. Je bohaté na vitamíny

Aké vitamíny sú dôležité pre spoľahlivý imunitný systém, pevné kosti a správnu činnosť mozgu? Sú to vitamíny A, D, C a K. Presne tieto obsahuje aj ghee maslo. Keďže sú rozpustné v tukoch, prijímaním s maslom ghee zabezpečíte ich vstrebateľnosť.

5. Znižuje hladinu cholesterolu

Štúdie ukázali, že s pomocou ghee masla dokážete znížiť hladinu cholesterolu. Napriek tomu sa neodporúča ľuďom, ktorí už vysokou hladinou cholesterolu trpia. Tieto účinky sa ukázali zatiaľ iba pri ľuďoch bez tohto problému.

6. Je super na vyprážanie

Teplota, pri ktorej začne ghee maslo prihárať je približne 250 °C – to je viac ako pri väčšine ostatných olejov. Práve preto je ako stvorené na vysmážanie, varenie či pečenie celkovo.

7. Zlepšuje trávenie

Tradičné maslo trávenie spomaľuje. Chcete ho urýchliť? Nemusíte ho poháňať bičom, stačí si natrieť hrianku ghee maslom. To stimuluje tvorbu žalúdočných kyselín a okrem toho maslový olej obsahuje látky, ktoré pomáhajú črevným baktériám.

8. Pomôže vám pri chudnutí

Pokiaľ si vaše ghee vyrobíte z masla vyrobeného z mlieka od voľne pasúcich sa kráv, potom v ňom budete mať mastné kyseliny, ktoré znižujú riziko rakoviny a zároveň pomáhajú pri chudnutí.

9. Využijete ho ako kozmetiku

Arabi aj Ázijci používajú ghee ako kozmetiku hlavne pri zápaloch, opuchoch či spálenej pokožke. Takže ak vás trápi nepríjemné akné, poštípala vás osa alebo ste sa popálili pri jeho výrobe, natrite si postihnuté miesto týmto skvelým pomocníkom.

You Might Also Like