Leto je tu. Prichádza čas dovoleniek. Alkohol nepomáha pri chudnutí. Aké nápoje si teda vyberať?

Áno, počas dovolenky máte viac pohybu ako keď celú pracovnú dobu sedíte v kancelárii za počítačom a v porovnaní so zimným obdobím je leto celkovo charakteristické tým, že skonzumujeme menšie množstvo jedla, ktoré je naozaj ľahšie. Navyše kvôli vysokým teplotám sme nútení piť viac vody a človek teda nepociťuje tak rýchlo hlad, keď má „brucho naliate vodou“.

Pravidelnosť predchádza priberaniu

Základnou a najdôležitejšou vecou je pravidelnosť. Práve tým, že pijeme viac vody a tak do značnej miery zaháňame pocit hladu, často uzobávame malinké kúsky a nenajeme sa poriadne a v kľude, narúšame si pravidelný stravovací režim. Ak sme na dovolenke, ráno sa naraňajkujeme, ideme na pláž a vraciame sa vo večerných hodinách. Cez deň niečo malé zjeme, ale klasický obed vynechávame. Večer to však potrebujeme dojesť.

Trávite dovolenku pri mori?

Máte jedinečnú šancu dostať sa ku kvalitným rybám, ktoré si nemuseli precestovať dlhé kilometre a byť hlboko zmrazené, aby ste si ich mohli kúpiť u nás v obchode. Ryba je vhodná ako na obed, tak na večeru. Využite možnosť získania omega- 3 a omega- 6 mastných kyselín priamo zo zdroja. Samozrejme, dávajte pozor na cenu. Vo viacerých prípadoch lákavá nízka cena znamená aj nízku kvalitu.

Grilujete mäso, ryby, zeleninu?

Leto je pre grilovanie ako stvorené. Určite ste šikovní a marinády na mäso, či dresingy si viete pripraviť doma z kvalitných prísad, čerstvých byliniek a nemusíte kupovať hotové zmesi éčok.

Nápoje

Ovocné koktaily, kupované ľadové čaje (ktoré s čajom toho veľa spoločného nemajú, s cukrom zasa až príliš veľa), sladené vody, či ochutené minerálky so sebou na pláži. Čo by ste povedali na čistú vodu s citrónom alebo limetkou s pár lístkami mäty? Je to oveľa lepšia voľba, ktorá má menej kalórií a ktorá Vám jednoznačne lepšie uhasí smäd.

Večerný oddych pri vínku alebo nejakom miešanom drinku – ak človek konzumuje s mierou, nie je v tom žiadny problém. Ste predsa na dovolenke a treba „vypnúť“. Podstatné je, aby sa to nestalo dennou pravidelnosťou počas dovolenky. Nezabúdajte, že aj alkohol má určitú (a nie malú) kalorickú hodnotu. Najväčšie rekordy v tomto trhajú „pivári“ – počas dňa vypijú niekoľko pív ako chladenú odmenu. Nezabúdajme na obľúbeného radlera!

Zmrzlina, nanuky

Obdoba chladených nápojov a veľké lákadlo nie len pre deti ale i pre dospelých. Opäť, umiernená konzumácia – prečo nie ako spestrenie, ale dať si niekoľko kopčekov s tým, že veď nebudem obedovať a možno v rámci kalorickej hodnoty radšej ani večerať, to s mierou už nič nemá spoločné. Samozrejme, na dovolenke si nebudete vyrábať domácu zmrzlinu, ale možno narazíte na sorbet, ktorý obsahuje o niečo menej kalórií a je takisto chutný.

Švédske stoly

Ak máte zabezpečenú stravu a na výber napr. švédske stoly, určite si vždy nakladajte jedlo postupne. Radšej sa viackrát otočte a doberte si jedlo, ako keby si naložíte toho veľa a zjete to, veď čo už s tým. A nezabúdajte, široký výber jedla tam bude každý deň, preto nemusíte ochutnať všetko hneď v prvý deň. Výhoda švédskych stolov je v tom, že si vyberiete, čo chcete. Zároveň sa však táto výhoda môže zmeniť v obrovskú nevýhodu, keďže niekedy človek, keď má pred sebou veľkú možnosť výberu, zabudne kombinovať. A vtedy môže nastať problém.

Stravovanie ako doma? Prečo nie?

Ste na dovolenke a chcete si ju užiť. Chcete vyskúšať miestnu kuchyňu, miestne špeciality. Na tom nie je nič zlé. Ale opäť platí staré známe všetko s mierou. Na to, aby ste splnili tieto predsavzatia sa nepotrebujete prepchávať, len aby ste vyskúšali všetko, čo Vám ponúknu. Prečo by ste mali staré známy zvyky z domu odhodiť a odtrhnúť sa z reťaze? Vaše telo sa Vám poďakuje, ak ho nebudete premáhať.

Po dovolenke čo najskôr do normálneho režimu

Dopriali sme si studenú zmrzlinu, sladké chladené nápoje, či miešané drinky. Po dovolenke si však treba povedať, že ste už doma a prispôsobiť sa zabehnutému režimu, ktorý ste si vytvorili pred dovolenkou. Telo sa zaklimatizuje a navráti sa do pôvodnej formy. Prechod do tohto režimu nemusí byť vôbec pozvoľný a trvať ďalší týždeň a viac.

You Might Also Like