Je chudnutie šport, ktorý Vám môže zaručiť dokonalú postavu? Áno, určite je, ale pre niekoho aj tak nie je vhodný. Pozrite sa prečo.

1. Pre koho sa hodí plávanie?

Plavecké tempá vo vode síce možno nie sú tým najefektívnejším športom, pokiaľ ide o chudnutie. Ak má však niekto problémy s kĺbmi práve kvôli nadváhe či obezite, je pre neho plávanie lepšie ako dlhšia chôdza, alebo dokonca beh. Vďaka nemu získate nielen lepšiu kondíciu, ale navyše sa tiež budete otužovať. To vám pomôže v obrane proti infekciám.

2. Plávanie alebo aquaaerobic

Okrem pravidelných temp v bazéne pripadá do úvahy ešte aquaaerobic, cvičenie pri hudbe pod vedením lektora či skôr lektorky. Tieto lekcie sú napokon určené skôr ženám a majú rovnaké výhody ako plávanie, voda nadľahčuje, a tak môžu aj ľudia s väčšou nadváhou vykonávať cviky, ktoré by im na súši nešli. Nemôžete čakať, že váha pôjde rýchlo dole, ale nesporným benefitom je formovanie postavy. Chudnúť budete, ak sa rozhodnete pre hodiny vo vyššom tempe, ktoré budete pravidelne navštevovať aspoň dvakrát týždenne.

3. Zabudnite na pani vedľa vás

Ak sa rozhodnete pre klasické plávanie, v prvom rade majte na mysli, že idete športovať a robiť niečo pre seba, nie napríklad konverzovať – ​​to je narážka na priateľské hlúčiky, ktoré sa po niekoľkých tempách zastavia a v bazéne rozprávajú, prípadne plávajú tak, aby sa s hlavou nad vodou mohli rozprávať medzi jednotlivými tempami. Pokojne si nechajte od plavčíka vysvetliť správnu techniku ​​plávania.

4. Koľko spálite energie? Prekvapivo veľa

Možno vás to prekvapí, ale ak budete plávať dostatočne rýchlo a celú hodinu pobytu vo vode, spálite veľa energie, rozhodne viac než chôdzou či rekreačnou jazdou na bicykli. Prepočítané na kilojouly, za hodinu to môže urobiť aj 1300 až 2000 kilojoulov. Je to len o niečo menej, ako keby ste behali, avšak je otázne, či by mnohí z vás hodinu v takom tempe behať vôbec vydržali. Dvetisíc kilojoulov zodpovedá napríklad jednej tavbuľke čokolády.


Plávanie – spotreba kilojoulov (kJ) za hodinu plávania

Vaša hmotnosť                                                                   60 kg               75 kg               90 kg  

Plávanie – prsia – rekreač. tempo                             1350 kJ          1550 kJ          1850 kJ

Plávanie – kraul – rekreač. tempo                             1500 kJ          1630 kJ          1940 kJ


5. Ako často musíte do vody?

Aby ste už počas mesiaca či dvoch mohli pozorovať, že na vás má plávanie kladný vplyv a vy vďaka nemu chudnete a formujete si postavu, musíte sa k návšteve bazéna odhodlať dvakrát alebo trikrát týždenne a v bazéne by ste vrátane úvodného rozcvičenie a pretiahnutia mali byť vždy hodinu,  nie menej. Dôležité je, aby ste plávali v relatívne vysokom tempe, čo znamená zvládnuť minimálne štyridsať až šesťdesiat 25-metrových bazénov, to je 1 km až 1,5 km. Voda by mala mať aspoň 26 stupňov a je ideálne, keď je teplo aj v jej okolí.

6. Pozor na zradné vyhladovanie

Veľkou nevýhodou plávania je, že sa po hodine v bazéne budete cítiť veľmi hladný a boli by ste schopní zjesť porciu, ktorá absolútne nezodpovedá vynaloženej námahe. Myslite na tento vlčí hlad vopred a napriek pocitu, že si môžete dopriať poriadny rezeň so šalátom, držte sa svojho jedálnička, ktorý dodržiavate s ohľadom na plán, že schudnete. Alebo, a to je ešte lepšie, si rovno so sebou pripravte zdravú a diétnu desiatu.

You Might Also Like