Cieľom detoxikácie nie je chudnutie.. Prečo je jesenné obdobie ideálne pre detox tela? Ochráňme sa voči chrípke a vírusom.

Zabudnite už na detoxikácia = chudnutie

Skôr ako začneme, pripomeňme si jeden veľmi rozšírený mýtus, ktorý už spôsobil nejedno sklamanie a zatratenie detoxikácie ako (v prvom rade) očistného procesu. Všeobecná domnienka tvrdí, že detoxikácia pomáha chudnúť Pravdou je, že ak aj pár kíl zhodíte, je to skôr pridaná hodnota. Cieľom detoxikácie nie je chudnutie.

Telo sa čistí od usadených toxínov, metabolizmus začína lepšie pracovať, tráviť potravu, očistené črevá zasa lepšie vstrebávať živiny, nestrávené zvyšky potravy sa bez problémov dostávajú z tela von. Organizmus obnovuje svoju prirodzenú činnosť a správne fungovanie, preto mínus pár kilogramov je vítaný vedľajší efekt. Ak sa nedostaví, neznamená to, že ste niečo urobili nesprávne.

Ako detoxikovať telo?

Kyslá kapusta na posilnenie imunity

V zimných mesiacoch trpíme nedostatkov čerstvej zeleniny a ovocia, z ktorých telo získava značné množstvo dôležitých vitamínov. Nie nadarmo sa jeseň vo viacerých slovenských domácnostiach nezaobíde bez tlačenia kapusty do súdkov, aby na zimu profitovali z tejto vitamínovej bomby. Nie je to nič náročné, takto si ju vyrobíte aj doma, naložíte do súdka, ktorý nezaberie veľa miesta ani keď bývate v byte. Domáca kyslá kapusta je o polovicu výživnejšia než tá z obchodov.

Kyslá kapusta obsahuje až 2x toľko vitamínu C než citróny. Okrem céčka obsahuje vitamíny skupiny B a K, vitamín E a minerálne látky železo, fosfor, flór, horčík či draslík. Obsahuje laktobacily a je veľmi kvalitné prírodné probiotikum. Vláknina prečistí črevá, upraví sa narušená črevná mikroflóra a vaše trávenie si vydýchne. Pomáha dokonca pri niektorých typov vredov.

Zohrejte sa zeleným alebo zázvorovým čajom

Zelený čaj obsahuje veľa antioxidantov, no treba si dať pozor na spôsob prípravy a nelúhovať ho pridlho. Po určitom čase sa z čaju začnú uvoľňovať nežiadúce látky. Podporuje činnosť pečene a obličiek a piť by ho mali aj cukrovkári, pretože stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Zázvor a citrón sú účinné v tráviacej sústave. Koreň zázvoru obsahuje tiež antioxidanty.

Doprajte si pohyb

Vyššie sme spomínali, že v zime môže počasie znemožniť vonkajšie aktivity, no to ešte neznamená, že sa nemôžete hýbať aj vo vnútri. Detoxikačné účinky posilníte pravidelným pohybom. Ak je vonku slnečno, prechádzka v zasneženom lese je príjemná a zdravá. Nehovoriac a zimných športoch. Cvičiť môžete aj doma v obývačke. Takých 5 Tibeťanov alebo fitlopta úplne postačia.

Psychický detox

Zimný čas prináša skôr tmu, čo sa často odráža aj na psychike. Zoberte to z opačného konca. Zima je priam ideálny čas na príjemný relax a rozmaznávanie svojho tela.

Psychickú pohodu dosiahnete, iba ak sa zbavíte negatívnych myšlienok a stresu. Vyhraďte si čas len pre seba a svoje obľúbené aktivity. Čítajte knihy, počúvajte hudbu alebo vyskúšajte meditáciu. Stačí 15 minút denne. Sústreďte sa na správne dýchanie, nadýchnite sa nosom, zdvíhajte aj brucho a počítajte pomaly do 3 alebo 4. Pomaly vydychujte.

Vyberte sa do sauny, kde vypotíte množstvo hlboko uložených toxínov. Navyše podporíte svoju imunitu, ak máte nádchu, sauna zvlhčí dýchanie a uvoľní dýchacie cesty, v prekrvenej pokožke sa ľahšie regenerujú bunky a tvoria nové.

Oddýchnite si pri relaxačnej masáži, ktorá je balzam proti stresu a únave. Špeciálna masážna procedúra s medom stimuluje vnútorné orgány, zlepší krvný obeh v hlbších vrstvách pokožky a podporuje prirodzené detoxikačné procesy. Absorbuje toxíny a postará sa o ich rýchle odstránenie z tela.

Spánok je základ v každom ročnom období

Nedostatok spánku je ako zakliaty kolotoč. Keď sa budíte unavení, ste náchylnejší dostať sa do stresových situácii alebo robiť zlé rozhodnutia, zhoršuje sa pamäť, máte väčšiu tendenciu jesť nezdravo, najmä ak ste v zhone. Trpí tým nielen psychika, ale aj trávenie a koledujete si o zažívacie problémy.

Detoxikácia je správny čas na to, aby ste si vytvorili pravidelný rituál a začali chodiť spať každý deň v rovnakú hodinu. Pred spaním vynechajte kontrolovanie telefónu a ďalších rušivých elementov. Kvalitný spánok nielenže zlepší vašu pracovnú produktivitu, ale budete kráčať svetom usmiatejší.

You Might Also Like