Chlorella pomáha detoxikovať organizmus, odbúravať voľné radikály, pri chudnutí a mnoho ďalšieho. Zistite, ako vďaka nej môžete schudnúť.

Chlorella

Je riasa typická tmavozelenou farbou. Sýtozelenú farbu chlorelly má na svedomí vysoká koncentrácia chlorofylu. Je všeobecne známy fakt, že by sme mali 5 – 7x denne konzumovať zelenú listovú zeleninu. No niekedy je skutočne ťažké toto odporúčanie dodržiavať. Rovnako aj odšťavovanie môže byť pre niekoho otravnou záležitosťou, preto je užívanie chlorelly dostupným riešením s vysokým prínosom pre zdravie.

Chlorella patrí do rodiny tzv. superfoods, pretože okrem celého radu živín je zdrojom najmä vitamínu A,C,B12, železa, horčíku a zinku. Chlorella je jednou z najstarších foriem rastlinného života na Zemi a obsahuje mnohonásobne viac chlorofylu než všetky ostatné zelené rastliny. Bola objavená v roku 1890 holandským mikrobiológom M. W. Beijerinckem a je celosvetovo známa pre svoje pozitívne účinky na ľudské zdravie.

Teda chlorella je síce malá a zelená, ale s obrovským potenciálom zásobiť organizmus aminokyselinami, vitamínmi a minerálmi. Zároveň pri prechode tráviacim traktom naviaže na seba produkty odpadu látkovej výmeny, ťažké kovy, zneškodní potenciálne nebezpečné zložky, vytvára „nepriateľské“ prostredie pre mikroorganizmy, ktoré môžu za určitých podmienok negatívne vplývať na ľudské zdravie.

Bunky doslova preberie k životu, pomáha naštartovať imunitný systém a všetky obranné mechanizmy. Taktiež sa podieľa na aktivácii makrofágov, ktoré ako jedny z prvých začínajú „bojovať“ proti nepriateľským mikroorganizmom, či cudzorodým látkam. Preto sa tradične používa na podporu zásaditosti organizmu a detoxikáciu i celkovo na zabezpečenie optimálnych nutričných požiadaviek organizmu.

Ako chlorella pomáha pri chudnutí?

Chlorella pri úbytku hmotnosti funguje niekoľkými spôsobmi. V prvom rade obsahuje minimum kalórií s kompletne vyváženým nutričným profilom, takže pri užívaní výrazne pomáha eliminovať chuť do jedla. Pri nesprávnej skladbe jedálnička mnohí ľudia často pociťujú hlad, napr. ak konzumujú nutrične prázdne potraviny a tak sa točia v začarovanom kruhu. Kaloricky nadupané jedlo prázdnymi kalóriami vyvolá extrémny vzostup hladiny glukózy, ktorý po krátkom čase rapídne klesá, a následne sa organizmus dožaduje ďalšej porcie v relatívne krátkom čase.

Chlorella vplýva aj na rovnováhu endokrinného systému a v tele vytvára také prostredie, ktoré podporuje chudnutie.Podporuje aj tvorbu zdravých baktérií, probiotík v celom tráviacom trakte. To je dobré nielen pre správne trávenie, ale taktiež pomáha „vytesňovať“ premnožené kvasinky.

Pozitívne účinky chlorelly na celé telo sú:

 • podporuje zdravé hormonálne fungovanie organizmu
 • pozitívne vplýva na kardiovaskulárne zdravie
 • pomáha odstraňovať negatívne účinky chemoterapie a ožarovania
 • znižuje krvný tlak aj cholesterol
 • pomáha detoxikovať celý organizmus

Chlorellu dostanete:   

 • Tabletky – jednoducho užiť množstvo tabletiek v závislosti od odporúčania výrobcu a zapiť dostatočným množstvom tekutiny, ideálne vody.
 •  Prášok – chlorella ako taká má pomerne dosť výraznú a silnú chuť, a preto možno oceníte, ak jej chuť ukryjete napr. do banánového smoothie, jogurtu, kokosovej vody, vanilkového proteínu, alebo rozmiešate v pohári vody a dochutíte limetkovou šťavou.

 

3 PL chlorelly približne obsahujú:

 • 16 g proteínov
 • 287 % vitamínu A
 • 71 % vitamínu B2
 • 33 % vitamínu B3
 • 202 % železa
 • 22 % horčíka
 • zinku 133 %.
 • taktiež obsahuje ostatné vitamíny skupiny B
 • a fosfor

7 dôvodov, prečo užívať chlorellu

1. Eliminuje ťažké kovy

Máte ešte amalgámové výplne v zuboch, jedávate pravidelne ryby, často sa vystavujete slnečnému žiareniu, či konzumujete potraviny dovezené z Číny, alebo radi si pomaškrtíte na tzv. „prázdnych kalóriách“? Ak ste podvedome prikyvovali na uvedené možnosti, je možné, že váš organizmus môže mať problém s odbúravaním ťažkých kovov a toxínov.

Jednou z najvýznamnejších výhod chlorelly je to, že dokáže toxíny, vrátane ťažkých kovov ako je olovo, kadmium, ortuť, urán obaliť a zabrániť ich následnému vstrebávaniu. Preto pravidelná konzumácia pomáha postupne vylučovať ťažké kovy z organizmu, ktoré sa usádzajú predovšetkým v mäkkých tkanivách a orgánoch.

2. Pomáha odstraňovať následky žiarenia a chemoterapie

Rádioterapia alebo chemoterapia, v dnešnej dobe sú stále najčastejšou formou liečby rakoviny. Každý, kto absolvoval aspoň jednu takúto procedúru vie, akou zaťažkávacou skúškou jeho organizmus prešiel. U chlorelly, vďaka vysokej úrovni chlorofylu bolo preukázané, že chráni telo proti ultrafialovému žiareniu a pomáha pri odstraňovaní rádioaktívnych častíc z tela.

 

3. Podporuje imunitný systém

Výskum publikovaný v roku 2012 v Nutrition Journal potvrdil, že po 8. týždňoch od začiatku užívania chlorelly sa aktivita NK (bunky nešpecifickej imunity) buniek zlepšila.

Výskumníci z univerzity Yonsei Soul, v Kórei, študovali zdravých jedincov a reakcie ich imunitného systému počas užívania chlorelly. Výsledky ukázali, že chlorella podporuje zdravú imunitnú odozvu systému a napomáha bunkovej aktivite.

4. Napomáha chudnutiu

Schudnúť je ťažké, a s pribúdajúci rokmi to často býva ešte náročnejšie. V štúdii publikovanej v Journal of Medicinal Food, výskumníci potvrdili, že zaradenie chlorelly do jedálnička môže mať za následok výrazné zníženie percenta telesného tuku, sérového celkového cholesterolu, a nalačno hladiny glukózy v krvi.

Počas chudnutia sa navyše uvoľňujú toxíny, ktoré ak nie sú odstránené, môžu sa opäť tzv. reabsorbovať. Preto je dôležité, aby boli vypláchnuté z organizmu tak rýchlo, ako je to možné.

5. Pomáha vyzerať mladšie

Pokračovanie výskumu naznačuje, že chlorella taktiež môže spomaliť proces starnutia, takže pri pravidelnom užívaní chlorelly budete vyzerať mladšie, lebo chlorella výrazne znižuje oxidatívny stres, ktorý môže byť spôsobený znečisteným životným prostredím, stresom a zlými stravovacími návykmi.

Ďalším dôvodom, prečo pleti dodáva mladší vzhľad, je vysoký obsah vitamínu A, C a glutatiónu (antioxidant, ktorý eliminuje voľné radikály a chráni naše bunky).

6. Zabraňuje vzniku rakoviny

Predpokladá sa, že u všetkých ľudí sa po nejakom čase môžu vyvinúť rakovinové bunky. Správne fungujúci imunitný systémy má za úlohu napadnúť a zničiť tieto bunky ešte skôr, kým budú mať šancu uchytiť sa a vytvoriť rakovinu. Nedávna štúdia zistila, že z lekárskeho hľadiska chlorella pomáha bojovať proti rakovine niekoľkými spôsobmi.

Po prvé, ak je užívaná preventívne, posilňuje imunitný systém, takže naše telo reaguje správne.

 

7. Upravuje krvný cukor a cholesterol

Diabetes 2. typu a vysoká hladina cholesterolu sú dva z vážnych chronických stavov, ktorým dnes čelí ľudstvo. Roky nevhodného stravovania, stres a nedostatok spánku môžu mnohých viesť k jednej dokonca aj k obom diagnózam.

Výskumníci pozorovali pokles hladiny cholesterolu, a následne zlepšenie hladiny glukózy v krvi. Predpokladá sa, že chlorella aktivuje rad génov na bunkovej úrovni, ktoré zlepšujú citlivosť na inzulín a povzbudzuje zdravú rovnováhu.

Kedy s konzumáciou opatrne?

Užívanie chlorelly môže u niektorých jedincov vyvolať nežiaduce účinky. Niektoré príznaky ako sú napr. opuch, citlivosť na slnečné žiarenie, tráviace problémy, akné, únava, letargia, bolesti hlavy, závraty, a tras, vás môžu prekvapiť. Väčšinou týchto vedľajších účinkov je typická však aj pri akejkoľvek inej detoxikácii organizmu.

Ako ju konzumovať?

U niektorých ľudí môže mať chlorella priveľmi silný detoxikačný účinok, v takýchto prípadoch je možné začať užívať chlorelu v nižších dávkach ako je odporúčané a postupne dávku zvyšovať na bežný denný odporučený príjem.

 

Zdravotné benefity

Chlorellu je vhodné užívať kedykoľvek, najlepšie výsledky sa ale dosiahnu v prípade, ak sa prijíma cca 20 – 30 minút pred jedlom. Má zásadité pH a tým vraj bráni tvorbe zubných kazov. Rastový faktor CGF, ktorý chlorella taktiež obsahuje pôsobí na probiotiká, podporuje rast laktobacilov v čreve, čo je dôležité nielen pri užívaní antibiotík, zároveň zlepšuje vstrebávanie živín a podporuje vylučovanie toxínov tým, že pôsobí na dynamiku čriev a ich čistenie.

 

 

 

You Might Also Like