Celulitída – strašiak všetkých žien ale aj niektorých mužov. Ako sa jej najúčinnejšie zbavíte a dosiahnete krásnu pokožku, sa dozviete od nás.

Stáli ste pred malou chvíľkou pred zrkadlom a zúfali nad hrbolčekmi, ktoré ste spozorovali na svojich stehnách? Nie ste sama. Dovolíme si hneď na úvode osloviť dámy, keďže celulitída trápi, bohužiaľ.

Odhaduje sa, že 80 – 90 % žien robí to isté čo vy – vrtí sa v kúpeľni v snahe dovidieť si na pomarančovou kožou zdobený zadoček. Mnohým spôsobuje vrásky na čele a nie len na postihnutom mieste. Nemusíte sa však za tento estetický nedostatok hanbiť, keďže, ako sme poznamenali, trápi väčšinu populácie a to nezávisle od toho, či máte ideálnu postavu, obezitu alebo preferujete aktívny štýl života.

Pinch test odhalí či máte celulitídu

Nebojte sa. Nespočíva v ničom inom ako v pozorovaní a stláčaní kritických miest ako sú zadok, stehná, boky či paže medzi palcom a ukazovákom. Následne iba sledujte zmenu vonkajšej štruktúry pokožky.

1. štádium

Po zovretí sa na povrchu objavia zmeny, podobné pomarančovej koži. Je to začiatočná fáza, ktorej prechod do ďalších sa dá účinne eliminovať. Bojovať proti nej sa dá, síce pomaly, ale s veľmi dobrými výsledkami.

2. štádium

Badateľné nerovnosti sú pozorovateľné bez zovretia pokožky. Môžete ich vidieť na nie veľmi rozsiahlych plochách pri bočnom osvetlení a pri stiahnutí svalov. Úplná liečba je však nemožná. Na zmiernenie je potrebná zmena životného štýlu.

3. štádium

Následky celulitídy sú veľmi dobre viditeľné. Sú sprevádzané deformovaním kože nezávisle od činností, ktoré vykonávate. V tomto štádiu sa celulitída dá jedine zredukovať na jedno z predošlých štádií.

4. štádium

Najvyššie štádium problémovej pokožky. Poškodené tkanivá spôsobujú nepríjemné opuchy nie len na pohľad, ale aj bolestivé na dotyk. Postihnuté miesta vytvárajú rôsolovitý vzhľad pokožky. V tomto štádiu je celulitída neliečiteľná. Je však možná redukcia do jedného z predošlých štádií.

Predtým ako dostanete strach z pokročilých fáz a než sa vrhnete na spôsoby, ako sa celulitídy zbaviť čo najskôr, musíme vás varovať, že to bude dlhý boj. Víťaznú korunu si z neho nikdy neodnesiete. Nezáleží však na tom, do ktorej skupiny spadáte, prechodu do ďalšieho štádia dokážete zabrániť.

Celulitída

Na to, aby ste proti nej mohli efektívne zasiahnuť, potrebujete vedieť čo najviac. Veľa žien je naozaj odhodlaných zbaviť sa tejto kozmetickej vady, no zároveň príliš lenivých naštudovať si, prečo vlastne vzniká. A tak majú každý deň hlavu v smútku, pretože zlepšenie nevidno.

Ako vzniká?

Keď sa na to v krátkosti pozrieme z medicínskeho hľadiska, tak za celulitídu môže lipohypertrofia, čo je nadmerné bujnenie tukového tkaniva. Odrazí sa to na povrchovej vrstve pokožky, ktorá má oslabenú elasticitu spojivových tkanív. Vnútorné vrstvy kože totiž vzdorujú tlaku podkožného tuku zvnútra, ktorý ich nepravidelne vytláča.

Práve tu nájdeme dôvod prečo sa v prevažnej väčšine pomarančovej pokožky boja len ženy. Určite ste už počuli slovíčko kolagén. Áno. Aj my sme si povzdychli. Táto hlavná stavebná bielkovina kože nám totiž robí na čele vrásky tiež – doslovne.

Tukové bunky, ktorých bujnenie spôsobuje celulitídu majú len obmedzenú schopnosť prijímať tuk zo stravy. Takže automaticky keď príjem energie prevýši výdaj, tak telo vytvára z tukových tkanív nové bunky aby mohlo naďalej ukladať zásoby.

Naozaj fascinujúce zistenie je, že už raz vzniknutých tukových buniek sa nezbavíte, chudnutím iba zmenšíte ich veľkosť. Ak však naopak bunky kvôli množstvu tuku naberajú na objeme, zväčšujú vnútorný tlak na kožu a vzniká vyššie opísaný jav pomarančovej kože.

Samozrejme, že sa pýtate: prečo práve ja? Ako sme už uviedli vyššie, postihuje širokú škálu žien, bez ohľadu na počet kilogramov, takže samotná nadváha príčinou nebude. Možno práve krútite hlavou, že sme v predošlých riadkoch rozprávali o tuku. Správne. Za celulitídu môže tuk. Pravdou však je, že za hromadenie tuku môže omnoho viac faktorov ako len prejedanie sa.

  • Zlé stravovacie návyky
  • Málo fyzickej aktivity
  • Znížená výkonnosť lymfatického systému
  • Hromadenie toxínov
  • Chorobné zadržiavanie vody v organizme
  • Hormonálne výkyvy
  • Genetika

Návod ako sa zbaviť celulitídy:

1. Zdravý životný štýl

Zmena stravovania, zbavenie sa škodlivých zlozvykov a zvýšenie pohybovej aktivity by malo byť na prvom mieste, či už sa chcete zbaviť celulitídy alebo sa vyhnúť iným neduhom. Nesprávny príjem a výdaj energie je totiž najčastejším dôvodom hromadenia tuku v tkanivách. Zistite ako je na tom váš bazálny metabolizmus a uštedrite mu spolu s našim radami poriadnu ranu pod pás.

2. Detoxikácia

Pomarančovú pokožku môžeme brať aj ako varovný signál intoxikovania organizmu. Spomalený odvod odpadových látok totiž spôsobuje mikrodeštrukciu pokožky, keďže bráni cirkulácií živín. Efektivita lymfatického systému je teda narušená a ak tento stav pretrváva, telo sa bráni tvorbou nových tukových buniek.

Zbavovať sa škodlivín nemusíte len prostredníctvom pôstu, stačí prijímať dostatočné množstvo tekutín a obmedziť nadmerný príjem nezdravých potravín. Ak budete totiž svoje telo kŕmiť extrémnym množstvom toxínov, tak vám žiadne detoxikačné kúry ku krásnemu vzhľadu pokožky nedopomôžu.

3. Rovnováha

Pokiaľ dodržujete zásady zdravého životného štýlu a tým pádom máte postavičku ako lusk, problém musíme hľadať úplne inde. Genetika a hormóny. Áno, práve tie môžu vo veľkej miere za to, že aj napriek štíhlym stehnám vždy balíte svoj zadok v plavkách do uteráka.

Aktuálna hladina estrogénu v krvi totiž reguluje ukladanie tuku a tvorbu kolagénu. Akonáhle je jej stabilita narušená, dochádza k vplyvu na cievny a lymfatický systém. A sme doma. Navštívte lekára a zistite, či netrpíte hormonálnymi poruchami, ktoré sa nemusia prejaviť na menštruačnom cykle, ale na vašej pokožke áno.

4. Starostlivosť

Tu začneme starým dobrým: najlepším liekom je prevencia. A verte, že pri celulitíde to platí hneď dvojnásobne. Predchádzajte vzniku alebo rozvoju celulitídy najmä v kritických obdobiach ako je puberta, tehotenstvo, užívanie antikoncepcie, menopauza.

Starostlivosť o pokožku v problémových partiách však nespočíva v absolvovaní niekoľkých operácií a v géloch, ktoré obsahujú hrejivé extrakty a vy máte po ich nanesení pocit, že vám zázračné vyhladzujú pokožku. Po tom, čo ste sa oboznámili s podstatou celulitídy už viete, že žiadne zákroky a kozmetické prípravky nedokážu ovplyvniť to, čo sa deje vnútri vášho tela.

Avšak, popri uskutočnení predošlých krokov nemôžme zabúdať aj na liečbu z povrchovej časti. Odporúčame napríklad sauny, masáže, lymfodrenáž, vakuumterapiu či peelingové sprchové šampóny, ktoré doprajú nielen hebkosť vašej pokožke,bale zlepšia cirkuláciu krvi. Na podporenie elasticity kože vyskúšajte kvalitné prírodné oleje.

Ako samy vidíte, boj s celulitídou vyžaduje poriadnu prípravu. Hlavnou zbraňou však ostáva vaša trpezlivosť. Doprajte vašej koži čas na regeneračné procesy, pretože jej deformácia tiež nenastala zo dňa na deň. Čoskoro budú vašou zaslúženou odmenou zacelené spojivové tkanivá, reparované bunky a obnovená pokožka. Zdravá, hebká a krásna.

You Might Also Like